Ο πρόεδρος του Αγροτικού Συλλόγου Καστοριάς «Μακεδνός» Θωμάς Μόσχος και μέλος της Ομοσπονδίας Ευρωπαϊκών Αγροτικών Συλλόγων ECVC και της IFOAM, μιλά για τις σημερινές απεργιακές κινητοποιήσεις με αφορμή την συμπλήρωση ενός χρόνου από το τραγικό δυστύχημα των Τεμπών, κι αναφέρει ποια είναι τα επόμενα βήματα των αγροτικών κινητοποιήσεων, καθώς τα αιτήματα του κλάδου τους δεν εισακούστηκαν στην Κυβέρνηση, ενώ τα μέτρα που ανακοινώθηκαν δεν εξυπηρετούν τις πραγματικές ανάγκες του πρωτογενούς τομέα.
Έξω από το Διοικητήριο της Περιφέρεια στην Καστοριά, όπου έγινε σήμερα το πρωί η συγκέντρωση διαμαρτυρίας δεν εμφανίστηκε κανείς από τους αυτοδιοικητικούς και πολιτικούς παράγοντες , όπως ανέφερε ο κ. Μόσχος, πέρα κάποιων εκλεγμένων της αντιπολίτευσης.
Οι ελπίδες μας είναι στους συναδέρφους μας στην Ευρώπη που δίνουν πραγματική μάχη για να αλλάξει κάτι στην πρωτογενή παραγωγή.
Δείτε τι ανέφερε ο κ. Μόσχος στο cosmomag.gr στο παρακάτω βίντεο.