Μια ενδιαφέρουσα συνάντηση είχε πρόσφατα στα Κρανίδια ο Βουλευτής Ν. Κοζάνης κ. Γιώργος Αμανατίδης με το Σύλλογο Επαγγελματιών Ψαράδων Λίμνης Πολυφύτου, ύστερα από πρόσκλησή τους, παρουσία του Προέδρου κ. Κουρτίδη Νίκου και του Δημάρχου Σερβίων κ. Ελευθερίου Χρήστου.
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/20230328_204337-1.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/20230328_204415-1.jpg)
Συζητήθηκαν, μεταξύ άλλων, τρέχοντα αλλά και θέματα προοπτικής.
Ειδικότερα:
- Οι διαδικασίες καταβολής της ενίσχυσης από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων (ΥΠΑΑΤ), τις οποίες στηρίζει ο Βουλευτής, λόγω απαγόρευσης της αλιείας καραβίδας, που βρίσκονται σε φάση ολοκλήρωσης.
- Η πρόσφατα εγκριθείσα νομοθετική πρωτοβουλία του Βουλευτή (με το άρθρο 187 του ν. 5037/23 (28-3-2023)) που αφορά στην «αποκλειστική ανταποδοτική δυνατότητα άσκησης επαγγελματικής αλιείας από τους κατοίκους των παραλίμνιων κοινοτήτων σε τεχνητές λίμνες» π.χ. Πολυφύτου (όπως ισχύει) και Ιλαρίωνα (που δίνεται πλέον η δυνατότητα).
- Η ένταξη στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα για την Αλιεία 2023-2027 της δυνατότητας κατασκευής παραλίμνιων υποδομών για την αλιεία, στις λίμνες Πολυφύτου και Ιλαρίωνα.
Επιπρόσθετα:
- Η ανάγκη προστασίας και στήριξης, με τη συνδρομή Ιχθυολόγου, της αλιείας και του υδάτινου οικοσυστήματος των λιμνών Πολυφύτου και Ιλαρίωνα.
- Η επίδραση που έχει στην αλιευτική δραστηριότητα και στα εισοδήματα των ψαράδων, η απαγόρευση κυκλοφορίας από τη γέφυρα Σερβίων και τέλος
- Η ανάγκη εμπλουτισμού της λίμνης με γόνο και η συνδρομή του Δήμου Σερβίων προς την κατεύθυνση αυτή.