Ο Στάθης Νατσαρίδης, Καθηγητής Φυσικός στο επάγγελμα, έκανε την πρώτη του συγγραφική δουλειά με το βιβλίο του που φέρει τον τίτλο “Το Ακέφαλο Άγαλμα” . Πρόκειται για ένα αστυνομικό μυθιστόρημα που αφηγείται την ιστορία ενός φιλόδοξου αντιήρωα που προσπαθεί να επιλύσει μια σειρά αποτρόπαιων φόνων που απειλούν να συγκλονίσουν τα θεμέλια μιας ολόκληρης κοινωνίας.
Συναντήσαμε τον Στάθη Νατσαρίδη στο δικό του ιδιαίτερο χώρο, ένα γραφείο γεμάτο βιβλία, και μιλήσαμε μαζί του για το βιβλίου του και την απόφασή του να ασχοληθεί με τη συγγραφή του, συζητήσαμε για το αν οι νέοι διαβάζουν σήμερα βιβλία και πόσο σημαντικό είναι για την κοινωνία και τον πολιτισμό μας να ασχολούνται οι άνθρωποι με την λογοτεχνία και τη συγγραφή βιβλίων.
Τα βιβλία φέρνουν κοντά τους ανθρώπους.
Στ. Νατσαρίδης
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2024/02/426126986_409775114863681_8536008003227306978_n-1024x576.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2024/02/416625375_305233645896598_2859483121742874773_n-1024x576.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2024/02/416459257_1105802467270652_2972087274043865262_n-1024x576.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2024/02/426289668_3717708638551612_1477643289472995699_n-1024x576.jpg)