Άνθρωπος δίχως όνειρα, δεν μπορεί να ζήσει, όπως το Βόιο δεν μπορεί, χωρίς νερό να ζήσει.
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα νερού, την 22η Μαρτίου, η Ε2΄ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιάτιστας συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργάνωσε η υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης, κ. Φίλιου Δήμητρα, σε συνεργασία με τη Δ.Ε.Υ.Α. Βοΐου. Με εμψυχωτή τον δάσκαλό τους, Μιχάλη Δούβλο, μαθητές και μαθήτριες, δημιούργησαν την οπτικοακουστική παρουσίαση με τίτλο «Νερό στο Βόιο: Δικαίωμα και υποχρέωση».
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/337091088_1633042010471957_1435602495841369369_n.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/336669564_739458700918560_2380598185969992083_n-1.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/334156014_4099157950309514_5201795577222529908_n-1.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/336665035_1711500729292265_4152846046089248991_n.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/336639743_3570216299873199_10729665640882086_n-1.jpg)
![](https://cosmomag.gr/wp-content/uploads/2023/03/336636828_156388230323555_4792024427185472325_n.jpg)